HASTALIKLAR BESLENME İLE İYİLEŞİR

Hastalıkların tespiti ve tedavisi kadar sağlığın kaynağının bilinmesi ve sürdürülmesi çok önemlidir. Yediğimiz yiyecek ve içtiğimiz içeceklerin hastalık oluşturma açısından potansiyeli tartışılmazdır. Aynı durum ‘İYİLEŞME’ içinde geçerlidir. Sağlıklı bir yaşam için besin kaynağımızın ve çeşitliliğinin sürdürülebilir olması gerekir.

Hastaların kendilerine ait “Kişiye Özel Beslenme Programı” tedavi sürecine katkısı çok büyüktür. Bir beslenme programı planlanırken kişiden kişiye farklılık gösteren durumlar hekim ve beslenme uzamanı tarafından çok iyi belirlenmiş olması gerekir. Bunlar yaş, cinsiyet, boy, kilo, metabolizma hızı, kan bulguları, yaşam tarzı, fiziksel aktivitesi, varsa hastalığı, varsa kullandığı ilaçlar, varsa kalıtsal ve ailevi hastalıklar ve sevdiği-sevmediği yiyeceklerdir. Gerekiyorsa bilimsel olarak kanıtlanmış, güvenilir, çeşitli bitkisel desteklerle de takviye edilebilir. Bunların hepsini göz önüne alıp oluşturulmuş bir beslenme programının kişi tarafından sürdürülebilirliğini takip etmek de çok önemlidir.

Doğru beslenmenin hastalıkların tedavisinde ve sağlıklı yaşam tarzı kazandırma sırasında her zaman tamamlayıcı niteliği vardır. Ruhsal ve fiziksel sağlığımızı kazandıran diğer uygulamalarla birlikte tamamen bir bütün haline gelir.Beslenme programlarına bakıldığında hastalığın gidişatını yönlendirecek özelliklerde olması gerekir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir.

Bağışıklık sistemini ve metabolizmayı güçlendirmek,

Ailesel hastalık riskleri varsa bu riskleri düşürmek,

Hastalık varsa tedavinin etkilerini ve kalitesini arttırmak ve yan etkilerini azaltmak,

Doğru alışkanlıklar ve yaşam tarzı kazandırmak,

Sağlığının sorumluluğunu vermek,

Hayat kalitesini artırmak ve iyi hissettirmek,

Diyabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıkları önlemek,

Sağlıklı yaşamayı ve sağlıklı yaşlanmayı sağlamak.

Beslenmenin nörolojik hastalıklar üzerindeki etkisini hastalarımın takiplerinde sıklıkla görüyorum. Beslenmeyi öğrenen kişiler daha uzun, mutlu ve sağlıklı yaşamaktadır. İyileşme sürecinde daha fazla aktif rol oynamaktadırlar.

RANDEVU

Randevu
0533 195 60 59
Muayenehane
Hürriyet mahallesi Necati Sezen Sk No 26 – 1/3 Süleymanpaşa Tekirdağ
Harita Konumu için tıklayınız.

1 yorum

  1. Iyi akşamlar recep bey benim sol bacak baldır da sorun var aşırı oynama harket ediyor 24 saat durmada ediyor beyin emar çekti temiz cikti ingilizcesi calf muscle to twitch jump ve fasciculate ya ne kas siyirmesi ve kas hareketi veya hoplamasi türkçesi bu adilnda bu yaz girmeye gelecektim covid 19 gelemdik bu kunuda biraz bilgiledirmisiniz çok memun olurum saygılar

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*